Webmaster pilnie poszukiwany

Internet obecnie jest narzędziem służącym nie tylko do rozrywki, ale również do pracy. Coraz to więcej osób „przebywa” w sieci, skąd czerpie potrzebne informacje, bo tak jest najłatwiej i najszybciej. Powstają wciąż nowe strony internetowe, w Internecie zaistnieć chce każdy, od dużej firmy farmaceutycznej czy odzieżowej po małe sklepiki z ręcznie robioną biżuterią. Ktoś jednak musi wszystkie te strony tworzyć, a tym kimś jest tak zwany webmaster.

 Czy łatwo stworzyć stronę internetową?

 I tak, i nie. Obecnie w sieci istnieje całe mnóstwo programów (również darmowych) do tworzenia stron www. Nie ma sensu jednak liczyć na to, że strona zbudowana przez osobę, która tak naprawdę nie ma żadnego pojęcia i doświadczenia w tym temacie, będzie dobra. Profesjonalni webmasterzy, dla których tworzenie stron jest pasją, którzy mają doświadczenie, potrzebną wiedzę i całe zaplecze, potrafią w dość krótkim czasie stworzyć w pełni funkcjonalną witrynę, z której klient będzie zadowolony. Chcąc zatem zaistnieć w sieci, należy zwrócić się o pomoc do dobrego webmastera.

Dać się poznać

 Niezależnie od doświadczenia, wykształcenia, osiągnięć, webmaster sam musi zbudować swoją markę, dać się poznać od jak najlepszej strony. Nieco inaczej wygląda sytuacja webmastera, który zatrudnia się w dobrze zorganizowanej firmie, a inaczej gdy chce być tak zwanym freelancerem, czyli wolnym strzelcem. W pierwszej sytuacji swoje umiejętności musi udowodnić przed swoimi przełożonymi, a później wykonuje powierzone mu zlecenia, całą resztą nie musi się przejmować. Natomiast w drugiej sytuacji sam musi zadbać o swoją reklamę, starać się o pozyskiwanie klientów, za każdym razem musi umieć przekonać do wyboru swojej osoby. Nietrudno się domyślić, że najgorsze są początki, gdy nie ma się jeszcze za bardzo czym pochwalić, nawet jeżeli posiada się nieprzeciętne umiejętności.

 Jaka stawka?

 Jest to odwieczny problem chyba każdego webmastera. Stawka za dane zlecenie zależy od bardzo wielu czynników – czy zlecenie polega wyłącznie na stworzeniu strony czy praca będzie miała charakter ciągły (np. późniejsze rozbudowywanie strony, aktualizowanie jej etc.), jakiego rodzaju jest to strona. Inaczej przecież będzie wyglądać strona „wizytówka” lekarza czy fryzjera, inaczej strona sklepu internetowego i jeszcze inaczej każda inna strona.

 Webmaster musi umieć rozmawiać z potencjalnymi klientami, rozumieć ich oczekiwania, doradzać, odradzać, proponować. Warto ustalić pewną „wstępną” stawkę dla przyciągnięcia klienta, trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest ona ostateczna i może ulec zmianom w zależności od ustaleń. Warto prześledzić oferty innych webmasterów, aby mieć jakiś punkt odniesienia. I koniecznie trzeba pamiętać o tym, że zbyt niska stawka może nie tyle zachęcić potencjalnego klienta, co odstraszyć. Może on pomyśleć, że skoro webmaster tak słabo się ceni, nie ma potrzebnych umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *